Klasa 0 a

Witamy w zerówce, w grupie 0 A

2018/2019

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA,

 to święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W naszej grupie bardzo lubimy czytać, dlatego zamiast świętować tylko jeden dzień świętowaliśmy cały tydzień, od 24 do 28 września. W akcję włączyli się nasi rodzice, którzy codziennie rano przychodzili do nas, aby dzielić się fragmentami swoich ulubionych książek   z dzieciństwa. Wysłuchaliśmy "Andronów" Jana Brzechwy, "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek, "O wróbelku Elemelku" Hanny Łochockiej, "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren, "Komety nad Doliną Muminków" Tove Janssona, oraz "Detektywa Pozytywki" Grzegorza Kasdepke. Odwiedzały nas również wolontariuszki z Klubu Ośmiu.

Wspólne czytanie daje nam tyle przyjemności, że postanowiliśmy je kontynuować niezależnie od święta. W niedługim czasie dołączyły do nas stworzone przez nas chochliki książkowe, które również czytają. Niesamowite, że uwielbiają czytać dokładnie te same książki, co ich twórcy.

WIZYTA TEATRU ŁĄTKA

W czwartek 27 września odwiedzili nas aktorzy Teatru Łątka, którzy zaprosili nas do świata "Kurczaczka Jedynaczka".

Spektakl opowiada historię małego ufnego kurczaczka, który nie zdając sobie sprawy z czyhających na niego niebezpieczeństw, zaufał podstępnemu lisowi. Cel lisa jest tylko jeden  - zamienić kurczaczka w swój posiłek. Nieświadomy niczego Jedynaczek, zaczyna wierzyć lisowi, który przekonuje malucha, że jest jaroszem.

Nie napiszemy, co zdarzyło się potem, dodamy tylko, że historia kurczaczka miała dobre zakończenie. Jak to w bajkach bywa, wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Jeśli chcecie poznać całą historię, musicie zobaczyć spektakl. Obiecujemy Wam, że będzie warto.

DZIEŃ KROPKI

 

14 września w naszej grupie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "Kropka" nie myślał pewnie, że historia małej Vasthi poruszy świat. Książeczka  opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Od tego wszystko się zaczęło, a teraz dzieci na całym świecie, również w naszej grupie celebrują święto kreatywności i wiary we własne siły.

Tego dnia wszyscy założyliśmy ubrania w kropki. Obejrzeliśmy  film i przeczytaliśmy książkę o małej Vasthi. Na własnych kropkach narysowaliśmy jakie mamy talenty. Niektórzy dopiero dziś zastanawiali się jakie mają zdolności odkrywali je u siebie. Oczywiście wszyscy je odnaleźli. Dlatego każda kropka została wypełniona rysunkiem. Posłuchaliśmy piosenki      o tym, jak wielkie znaczenie może mieć mała kropeczka. Łączyliśmy kropki, aby powstały piękne szlaczki.

Na sam koniec wspólnie przeczytaliśmy interaktywną książkę Tullet'a Herve'a  pt. "Naciśnij mnie ". Trzeba ją było przekręcać, na nią dmuchać,  klaskać i wykonywać inne zadania, aby móc zaobserwować, co dzieje się z kropkami wewnątrz. Niezwykłe przygody kolorowych kropek tak nas zainteresowały i zaangażowały, że chcieliśmy przeżyć je ponownie.

Już nie możemy doczekać się tego zakropkowanego święta w przyszłym roku.