Dzień Kropki w klasach I-III

Wszystko zaczęło się od książki Petera Reynoldsa pt. „The Dot”, która opisuje historię małej Vasthi. Mała kropka zmieniła świat dziewczynki i pozwoliła jej uwierzyć w siebie. Proste przesłanie zawarte w książce poruszyło wiele osób doprowadzając do powstania Międzynarodowego Dnia Kropki. Tego dnia nauczyciele na całym świecie podejmują wiele działań, które maja na celu pomóc dzieciom odkryć swoje talenty
i wzmocnić poczucie własnej wartości. Każdy z nas ma przecież jakiś talent, potrafi narysować choćby małą, piękną kropkę.

W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kropki. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do szkoły ubrane w kropki. Obejrzeliśmy film, poznaliśmy treść książki, następnie wykorzystywaliśmy motyw kropki do tworzenia prac plastycznych. Okazało się, że dla wielu osób mała kropka ma ogromne znaczenie – są to osoby niewidome. Właśnie dla nich powstał alfabet Braile’a, który umożliwia im czytanie i pisanie. My również podjęliśmy próbę pisania i czytania systemem kropkowym. Śpiewaliśmy piosenkę o małej Vasthi, która uczy nas, że aby poznać swoje mocne strony i odnaleźć ukryte talenty, należy podejmować działania i wytrwale próbować.

Za rok z pewnością ponownie weźmiemy udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu.

Sylwia Żelewska