III Międzynarodowe Forum Współpracy – klasa 7 a

14.06.2018 roku my, dziesięć osób z klasy 7a razem z Panią Dorotą Jabłońską, udaliśmy się na III Forum Współpracy Międzynarodowej STEM do Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń WCIES. Tam wysłuchaliśmy kilku interesujących wykładów dotyczących wielokulturowości.

Bardzo spodobał nam się wykład Pani Dominiki Cieślikowskiej. Opowiedziała nam o  zwyczajach panujących na różnych kontynentach. Przedstawiła nam w nietuzinkowy i zabawny sposób różnorodność ludzi na świecie, np. ukazała  nam, że znak Chiński wygląda dla nas Polaków jak inicjały, a dla chińczyków oznacza on liczbę 5. Przekazała nam sznureczki i opowiedziała, że gdy ktoś zawiąże nam sznureczek na dłoni, a my pomyślimy życzenie i sznureczek po czasie spadnie, to znaczy, że się spełniło. Podczas jej prezentacji nie nudziliśmy się, a Pani Dominika zachęcała nas do odpowiadania na jej pytania.
Ciekawy był wykład Pana Łukasza Rumińskiego pt. „Chińska przygoda”. Nauczyciel anglista opowiadał o swoim rocznym pobycie w Chinach, gdzie uczył angielskiego w przedszkolu i wyższej szkole. Opisywał zwyczaje dzieci i studentów, które mogą wydawać nam się dziwne. Na zdjęciach zobaczyliśmy, czym różni się chińskie przedszkole od polskiego. Ciekawostką były też zdjęcia zabytków m.in. Muru Chińskiego i Terakotowej Armii.Ludzie tam są tak samo szczęśliwi jak my i niczym się od nas nie różnią. Uważam, że pojęcie ,,3 Świat’’ jest nieprawidłowe. Warto było posłuchać o doświadczeniach wynikających z zetknięcia się z inną kulturą.

Wykład dr. Takao Ishikawy, pracującego na Wydziale Biologii na Uniwersytecie Warszawskim, również był bardzo ciekawy. Skupiał się on głównie na genetyce.

Mogliśmy się dowiedzieć jakie są zależności między genami u ludzi z różnych stron świata. Na przykład, że ludzie z Tybetu mogą mieć te same geny co ludzie z Japonii dzięki podróżniczemu trybowi życia ich przodków.

Dowiedzieliśmy się również, że mitochondria otrzymujemy po linii żeńskiej, a chromosomy “y” po linii męskiej.

Jedną z interesujących ciekawostek było to, że helisa DNA jest zawsze prawoskrętna.

Po tym wykładzie można stwierdzić, że wszyscy ludzie na ziemi są dla siebie jedną wielką rodziną.

Po wszystkim odbył się obiad. Wycieczka dobiegła końca, a my bardzo się cieszymy, że w niej uczestniczyliśmy, ponieważ było zabawnie i dowiedzieliśmy się paru ciekawych faktów. Na pewno wiedza, którą zdobyliśmy, przyda nam się, jeżeli będziemy mieli okazję w przyszłości zwiedzić te wszystkie kraje:). Dziękujemy Pani Dorocie Jabłońskiej za opiekę i za to, że zabrała nas na tę wycieczkę!

Julia Rościszewska

Hanna Zakrzewska