Powstanie Warszawskie – symbol męstwa i determinacji w walce o niepodległość

Uroczysta akademia z okazji 74 rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego odbyła się w naszej szkole 2 października 2018.r. W wydarzeniu wzięli udział : dyrekcja, uczniowie klas czwartych i piątych wraz
z nauczycielami oraz gość honorowy, Pan Wiesław Newecki – uczestnik powstania, żołnierz Zgrupowania Armii Krajowej „Chrobry II”, pomysłodawca Hejnału Warszawskiego.

Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor, który powitał zgromadzonych. Następnie zabrał głos Pan Wiesław Newecki  i  przedstawił krótko swoją powstańczą historię.

Wyrazem hołdu złożonego powstańcom była część artystyczna, która zawierała piosenki i wiersze powstańcze. Wzruszającą historię dzieci walczących w Warszawie przedstawili  uczniowie z klasy 5b. Z relacji konferansjerów dowiedzieliśmy się, że bohaterską postawą wykazało się dziewięcioletnie dziecko, które było najmłodszym powstańcem.

W dalszej części uroczystości uczniowie mogli zadawać pytania Panu Wiesławowi Neweckiemu i dzięki temu dowiedzieli się, że Nasz Gość codziennie pokonywał pięć kilometrów pieszo, często podczas niepogody  lub upałów, aby przenieść ważne meldunki , hasła, odezwy oraz pocztę polową . Miał wtedy piętnaście lat.

Akademia z udziałem bohatera powstańczej Warszawy była wyjątkowa. Jej wzruszający i uroczysty charakter  długo pozostanie w mojej pamięci. Dzięki temu wydarzeniu uczniowie lepiej zrozumieją postawę bohaterską
i pozostanie w ich sercach oraz pamięci historia tych ważnych 63 dni.

Julia Socha