Sześciolatki

Zakończenie  roku 0 A

To znowu my… Klasa 0A… Nie mogliśmy się oprzeć, żeby nie podzielić się wrażeniami z dzisiejszego Czwartku Literackiego, który odbył  się z okazji zakończenia  roku szkolnego 2016/2017 dla wszystkich „Zerówek”.

Zaczęło się od próby na korytarzu, gdzie nasza wychowawczyni, Pani Grażyna Kakiet, raz jeszcze przećwiczyła z nami występ.

Wszyscy byliśmy ubrani na galowo. Licznie przybyli Rodzice, Dziadkowie, Rodzeństwo i Przyjaciele.

Na sali gimnastycznej Gala rozpoczęła się krótkim przemówieniem naszej Pani i  zaśpiewaniem Hymnu Narodowego, a następnie Hymnu Szkoły. Na twarzach Rodziców było widać wzruszenie, bo wyszło nam to bardzo dobrze, na co zwrócił uwagę też Pan Dyrektor.  Pan Jacek Grzybowski pochwalił nas, że śpiewamy na miarę pierwszoklasistów 😉 , którymi już prawie jesteśmy…

Przygotowywaliśmy się do tego w szkole, zazwyczaj po śniadaniu, ale w domu pomagali nam też Rodzice. Śpiewali  z nami, chociaż nie wszyscy mają do tego talent tak, jak my 🙂 .

Następnie Pani Dyrektor wraz z Panem Dyrektorem wręczyli nagrody Rodzicom, którzy bardzo pomogli nam w trakcie roku szkolnego.

Podczas uroczystej Gali chcieliśmy też poczuć  trochę wakacyjnego luzu, dlatego zaśpiewaliśmy szantę „ Gdzie ta Keja?” oraz „Sambę”. Po naszym występie Pani Grażyna zaprosiła do tańca Dyrekcję i wszystkich Gości. Naprawdę tańczyli i śpiewali razem z nami…

Dzięki Radzie Rodziców mieliśmy poczęstunek w naszej Sali. Dostaliśmy też książki i dyplomy.

Na koniec, na tle dekoracji wykonanej przez Rodziców Jasia Monikowskiego,  zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Za cały „zerówkowy” rok  i dzisiejsze spotkanie dziękujemy naszej Wychowawczyni, Dyrekcji, Pani Małgosi (za opiekę w świetlicy i mega pomysły na nudę), Pani Eli (zawsze nas wspierała na wycieczkach), Pani Wiesi (pomagała nam na stołówce) oraz naszym Kochanym Rodzicom….

I pamiętajmy… nie śpiewamy w Hymnie … jeszcze Polska nie zginęła „ póki” tylko „kiedy” my żyjemy 😉 .

Raz jeszcze życzymy wszystkim udanych wakacji i do zobaczenia w I klasie!!!!!!

P.S. Nie zapomnijcie o przywiezieniu znalezionych na wakacjach pamiątek 😉

Uczniowie 0A z pomocą Rodziców…;)

Jak nam minął rok w “Zerówce”

Zbliża się koniec roku szkolnego, już niedługo upragnione wakacje, na które czekają wszyscy uczniowie.

Będzie to czas wolny od nauki, niektórzy z nas wyjadą nad morze, na działkę, na Mazury, za granicę… po to, żeby odpoczywać i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

Będzie to też czas rozstania z naszymi rówieśnikami z klasy i trochę nam smutno z tego powodu.

Uczyliśmy się, bawiliśmy się razem, chodziliśmy na różne wycieczki, poznawaliśmy przyrodę, kulturę, a przede wszystkim siebie.

Był to czas spędzony zarówno na nauce, jak i na świetnej zabawie.

Właśnie dlatego, postanowiliśmy trochę powspominać i  pokazać jak wygląda dzień w naszej klasie.

Było to  jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, ale fajnie będzie popatrzeć na to co się działo i na nas samych, bo na pewno przez te pół roku się trochę zmieniliśmy.

Zaczęliśmy jak zwykle od krótkiego spotkania w naszej sali, potem umyliśmy rączki i poszliśmy na śniadanie.

Tego dnia działo się naprawdę bardzo dużo ( nie ukrywamy, że zawsze dużo się dzieje).

Pojechaliśmy na wycieczkę do Mediateki – temat „Przyroda wokół nas”.

Potem mieliśmy zajęcia sportowe z naszą panią Grażynką.

Zjedliśmy obiad w stołówce, następnie przyszła do nas mama Szymona i ćwiczyliśmy śpiewanie kolęd. Pamiętacie jak nam dobrze wyszło śpiewanie na Jasełkach?

Po obiedzie mieliśmy kolejnych gości. Rodzice i Dziadkowie przyszli, aby pomóc nam dekorować bombki, które potem były sprzedawane, aby zasilić szkolne fundusze. Następnie wspólnie świętowaliśmy urodziny.

Malowaliśmy buzie, tańczyliśmy, braliśmy udział w wielu konkursach i jak zawsze była to dla nas wspaniała zabawa. Popatrzcie ile wspólnie przeżyliśmy i jak zmieniliśmy się przez ostatnie pół roku! Obejrzyjcie zdjęcia z naszych ostatnich wycieczek – Manufaktury Cukierków, spotkania z pszczelarzem oraz z Fabryki Krówek w Milanówku.

Każda z tych wycieczek była dla nas niezapomnianym przeżyciem, które dostarczyło nam nie tylko nowej wiedzy, ale było także wspaniałą zabawą. Równie owocnych i ekscytujących przygód chcielibyśmy życzyć Wam w nadchodzące wakacje. Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!

Dzieci z grupy O A z Wychowawcą P. Grażyną Kakiet

 

Dyżury wakacyjne w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych w 2017 r

 

dzieci2

Od 1 września 2017 r. we wszystkich bielańskich  szkołach podstawowych będą funkcjonowały oddziały przedszkolne. Dzielnica Bielany  przygotowała specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci, które od nowego roku szkolnego rozpoczną obowiązkowe przygotowanie przedszkolne w szkole podstawowej.

Dodatkowe zajęcia  w wymiarze  4 godzin tygodniowo, akcja Kulturalny  przedszkolak, w tym 2 wyjścia w miesiącu do kina, teatru lub muzeum, a także wyprawka sześciolatka i strój sportowy – to tylko niektóre elementy składające się na bezpłatny pakiet edukacyjny.

2016-2017

Grupy przedszkolne ( OA, OB, OC ) są integralną częścią Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego
w Warszawie.

Uczniów oraz  ich Rodziców obowiązują takie same zasady jak całą społeczność szkolną. Podstawowym dokumentem dla uczniów, rodziców i pracowników szkoły jest Statut SP 53 zamieszczony na stronie internetowej naszej placówki, jak również dostępny w wersji papierowej w bibliotece szkolnej.

Harmonogram zajęć:

8.00 – początek zajęć, przywitanie

8.15 – 8.40 – śniadanie

8.40 – 9.00 – zajęcia integracyjne

9.00 – 11.15 – zajęcia edukacyjne

11.15 – 11.30 – toaleta przedobiednia

11.30 – 12.00 – obiad

12.00 – 12.15 – zajęcia relaksacyjne

12.30 – 14.30 – zajęcia ruchowe ( w miarę możliwości na powietrzu)

14.30 – 14.50 – podwieczorek

15.00 – 17.30 – zajęcia świetlicowe

Wyżej przedstawiony harmonogram może ulec zmianie w zależności od pogody, wycieczek lub innych okoliczności.

Klasy „O” są doposażone w pomoce edukacyjne: mapy, globus, zegar czasowy, zestawy interaktywne do plastyki, instrumenty perkusyjne, profesjonalne płyty z muzyką do zabaw ruchowych, pionowe akubusy do zajęć matematycznych, kamizelki odblaskowe. W najbliższym czasie planuje się zakupić elektryczne światła
z buźkami ( z czujnikami natężenia dźwięku).

Serdecznie zapraszamy Państwa do czynnego udziału w życiu szkoły. Liczymy na wiele pomysłów oraz chęć współpracy.

Wycieczka do Muzeum Kolejnictwa

09.03.2017 byliśmy na wycieczce w Muzeum Kolejnictwa, które mieści się w budynku dawnego Dworca Warszawa Główna na ul. Towarowej.

Mieliśmy okazję  obejrzeć różne modele starych lokomotyw i pociągów. Pan przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam o historii kolejnictwa.

Stacja Muzeum wraz z firmą E. Wedel przygotowała dla zwiedzających wyjątkowo słodką atrakcję. Jest nią Czekoladowa Makieta Kolejowa, wykonana przez jednego z najlepszych polskich cukierników.

Makieta została zbudowana z ok. 500 kg czekolady i zajmuje powierzchnię ok. 12 metrów kwadratowych. Łączna długość torów to ok. 30 metrów. Na makiecie są odwzorowane góry porośnięte lasem, tunel kolejowy, dworzec, parowozownia z warsztatem, przejazd kolejowy, zwrotnice i samochody. Najważniejszym elementem makiety jest jeżdżąca kolejka, składająca się z parowozu oraz wagonów towarowych, cysterny, węglarki i platformy. Wszystkie elementy wykonane są z dużą precyzją i dbałością o detale.

Pytaliśmy też czy możemy zjeść kawałek tej wystawy, ale pan Przewodnik się nie zgodził ;(

Byliśmy też w skansenie, gdzie znajdują się różne jednostki taboru kolejowego.  Są to głównie lokomotywy parowe, spalinowe i elektryczne oraz wagony osobowe i towarowe.

Najfajniejsze było to, że mogliśmy wejść do środka lokomotywy i dotknąć  jej różnych elementów.

Na koniec mogliśmy zbudować z plastikowych elementów własny tor.

To była bardzo interesująca wycieczka.

Wychowawczyni Grażyna Kakiet

Uczę się „zwierzaki w naszej klasie”

9 marca 2017 odwiedziła naszą klasę mama Rysia Cymermana, która jest lekarzem weterynarii. Przyprowadziła ze sobą psa Mimi i kota Lulka. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak się opiekować zwierzętami, posłuchać bicia ich serduszek oraz zobaczyć, jak obcina im się paznokcie.

Pani Magdalena opowiedziała nam o zawodzie weterynarza. Oglądaliśmy modele serc zwierząt oraz zdjęcia rentgenowskie, na których było widać układ kostny.

Zwierzęta zachowywały się bardzo grzecznie, dały się nawet pogłaskać, pomimo, że były w nowym dla siebie miejscu.

Dziękujemy mamie Rysia za interesującą lekcję.

                                                                                                              Uczniowie OA i Grażyna Kakiet

Anielsko-diabelska Pastorałka

W okresie przedświątecznym, aby wprowadzić trochę humoru i zabawy, 21 grudnia przygotowaliśmy naszą pierwszą szkolną anielsko – diabelską Pastorałkę.
Przy pięknie przygotowanej scenografii, wcieliliśmy się w role Aniołków, rozprawiających nad tym, jak przygotować ludzi na przyjście Pana, co robić by dla siebie dobrzy byli, by się nie smucili i Diabełków obmyślających zły plan – przeszkodzenia w nadejściu radosnego wydarzenia. Nasz występ urozmaiciły śpiewane przez nas wesołe kolędy i piękna świąteczna muzyka.

Stoły były pięknie przystrojone, panowała bardzo miła i świąteczna atmosfera, dzieliliśmy się opłatkiem
i składaliśmy sobie życzenia. Rodziców, Dziadków i zaproszonych Gości poczęstowaliśmy słodkościami.

Swoją obecnością zaszczyciła nas też Dyrekcja – Pan Jacek Grzybowski i Pani Edyta Barańczyk oraz  Pani Małgorzata Chaberek ( nasza ulubiona Pani ze świetlicy). Na koniec dostaliśmy drobne prezenty, które nas ucieszyły 🙂

Z pomocą pani Grażyny, przygotowaliśmy też upominki dla Rodziców.

Mamy wspaniałe wspomnienia z tego wieczoru i dlatego bardzo dziękujemy przede wszystkim pani Grażynie Kakiet, bez której to spotkanie by się nie odbyło. Byliśmy bardzo dobrze przygotowani, dzięki wspólnej pracy całej klasy i naszej pani Wychowawczyni.

Pomimo zmęczenia, mieliśmy świetne humory i bardzo dobrze się bawiliśmy. Ogromne podziękowania kierujemy też dla Pani Edyty Adamskiej, która rozśpiewała nas podczas przygotowań i rozpoczęła ten piękny wieczór razem ze swoim synem Szymonem oraz całą naszą klasą. Wprowadziła nas w tą świąteczną atmosferę… Dziękujemy też Rodzicom, którzy brali udział w przygotowaniach oraz porządkach po imprezie 🙂

Uczniowie i Rodzice klasy O A.

Było cudnie 🙂
Wszystkiego dobrego na Nowy Rok 2017!!!

Doświadczam i uczę się

W ramach kręgu tematycznego edukacji przedszkolnej “Kino”  22 listopada byliśmy na wycieczce w Multikinie na Targówku. Zwiedziliśmy salę projekcyjną i zapoznaliśmy sie z pracą operatora filmowego. Jest to ginący zawód, gdyż obsługa obecnie używanych projektorów kinowych nie wymaga już tyle czasu. Inaczej było kiedyś – operator kinowy miał mnóstwo obowiązków z przygotowaniem filmu do projekcji. Obecnie projektory pracujące na bazie komputerów można programować do samodzielnego wyświetlania filmów.  Na wycieczce zwiedziliśmy też salę kinową – najwiekszą w Multikinie na Targówku, aż 365 miejsc!!

Uczę się i doświadczam

Dziś, po raz drugi spotkaliśmy się z fundacją „Ale Fun”.  Tematem zajęć była: „Chemia na talerzu”.

Dowiedzieliśmy się, dlaczego nie należy jeść na plastikowych, metalowych i papierowych talerzach. Wiemy już, że obiad podany na porcelanowych talerzach jest najzdrowszy.

Tak jak poprzednio wykonaliśmy kilka doświadczeń chemicznych. Do pierwszego użyliśmy zimnej i gorącej wody, atramentu i octu. W gorącej wodzie kolor stał się niewidoczny dla oczu. Dopiero po dodaniu octu znów pojawił się kolor atramentu.

W kolejnym doświadczeniu wykorzystaliśmy mleko, barwniki spożywcze i płyn do mycia naczyń. Kiedy wlewaliśmy barwniki do mleka, kolory nie łączyły się. Dopiero po dodaniu płynu do mycia naczyń, powstały kolorowe mozaiki. Płyn rozpuścił tłuszcz, który był w mleku i pozwolił na łączenie się barwników.

Wiemy, że płyny do naczyń pozwalają nam pozbyć się zabrudzeń, ale niestety są szkodliwe dla środowiska.

Następnie przy pomocy rozpuszczalnika (acetonu) rozpuszczaliśmy styropian. Dowiedzieliśmy się, że styropian zawiera bardzo dużą ilość powietrza i pod wpływem acetonu paruje do atmosfery, a z dużych kawałków pozostaje tylko mała ilość substancji podobnej do kleju.

Zapoznaliśmy się także z etykietkami, które ostrzegają ludzi przed szkodliwym działaniem różnych płynów.

Zajęcia jak poprzednio bardzo się nam podobały.   Szkoda, że następne odbędą się dopiero w styczniu.

                                                                       Wychowawczyni Grażyna Kakiet.

“Bawię się i uczę”

Chcąc dobrze przygotować się do Bożego Narodzenia, 15.11.2016 r. udaliśmy się do fabryki bombek choinkowych. Towarzyszyła nam klasa V b.

Nasi starsi koledzy okazali się bardzo opiekuńczy i pomocni zarówno w autokarze jak i na miejscu.

Kiedy dotarliśmy do fabryki, poznaliśmy cały proces tworzenia prawdziwych bombkowych dzieł sztuki. W pomieszczeniu zwanym „Dmuchalnią” zobaczyliśmy, jak ze szklanych rurek, po podgrzaniu w wysokiej temperaturze, wydmuchuje się bombki w przeróżnym kształcie.

Kolejnym etapem było pokrywanie bombek ciekłym srebrem, czyli azotanem srebra.

Nareszcie nadszedł czas malowania. W tym momencie wkroczyliśmy my. Każdy z nas miał inny pomysł na udekorowanie swojej bombki. Używaliśmy do tego specjalnych farb i brokatów. Powstały wspaniałe prace, które z dumą zawiesimy na naszych choinkach.

Na koniec zostaliśmy ugoszczeni herbatą i  pączkami. Mieliśmy także okazję kupić piękne szklane pamiątki.

TO BYŁ PRAWDZIWIE BOMBKOWY DZIEŃ.

Dziękujemy piątoklasistom za pomoc.

Wychowawczyni: Grażyna Kakiet

Teatr Łątka i „Kurczaczek Jedynaczek”

    Dzisiaj w naszej szkole zawitał świat baśni. Sala gimnastyczna zamieniła się w teatr. Dwójka aktorów, z teatru ŁĄTKA, przedstawiła nam spektakl pt.: „Kurczaczek Jedynaczek”, wcielając się w role kilku zwierzątek. Chwilami to nawet my braliśmy czynny udział w tym co działo się na scenie.

Było wesoło, chociaż czasami także strasznie. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło (jak to w baśniach bywa).

Wychowawczyni: Grażyna Kakiet

Bawimy się!

Przyjęcie urodzinowe w grupie 0 a.

    Dzisiaj był wyjątkowy dzień. Celebrowaliśmy pierwsze klasowe urodzinki na cześć Laury, Małgosi, Jasia, Leona i Piotrka.
Na początku odśpiewaliśmy naszym jubilatom uroczyste ,,sto lat” i wręczyliśmy im prezenty . Potem był tort i poczęstunek.
Najważniejszą częścią imprezy była oczywiście zabawa: tańce i konkursy z mnóstwem fantastycznych nagród. Dodatkowo, atmosferę przyjęcia podgrzewały wielobarwne światła i dekoracje w postaci balonów i kolorowych girland.

Nasze wspólne świętowanie to od dzisiaj nasza klasowa tradycja.

 Do zobaczenia na kolejnych urodzinkach.

Wychowawczyni: Grażyna Kakiet oraz Rodzice

„ W pracowni chemicznej”.

Uczę się, doświadczam.

Oddział 0 a

Uczestniczyliśmy w zajęciach organizowanych przez Fundację Ale Fun, która przybliża nam tajniki chemicznych doświadczeń.

Wiemy już jak przy pomocy drożdży, cukru i wody można napompować balon lub zrobić własne „glutki chemiczne”. To jest cykl 5 zajęć, w których będziemy uczestniczyli. Po pierwszych nie możemy się doczekać następnych.

Takie doświadczenia chemiczne, gdzie możemy dotknąć, powąchać, wykonać własną pracę wzbogacają naszą wiedzę.

Wychowawczyni: Grażyna Kakiet

„Bawię się, uczę, doświadczam”

Z życia klasy O a

W naszej 24-osobowej grupie dzieje się wiele wspaniałych rzeczy.  Powstało „Drzewko przyjaźni” naszej klasy.

Wiszą na nim odrysowane dłonie, na których są nasze imiona. Wiemy, że podanie ręki koledze lub koleżance może wiele zmienić.

Nikt nie czuje się sam.

Wychowawczyni: Grażyna Kakiet

„Doświadczam i bawię się”

Pewnego październikowego dnia braliśmy udział w zajęciach plastycznych, które prowadziła w ramach współpracy Rodziców ze szkołą mama Jasia Monikowskiego.

Do szkoły przyniosła „dziwne”, słone ciasto. Ugniataliśmy je, aż zrobiło się miękkie i plastyczne. Później wałkowaliśmy, łączyliśmy i … powstały KOTY.

Oto nasze prace.

Wychowawczyni – Grażyna Kakiet

„Małe czy duże przyda się naturze”

Chętnie korzystamy z ofert, które proponuje nam Gmina Bielany.

Byliśmy na pierwszych zajęciach w „Mediatece”. Temat: “Małe czy duże przyda się naturze”.

Dowiedzieliśmy się, po co w przyrodzie żyją dżdżownice? Co mogą dla środowiska zrobić jeże, a co mrówki?

Wykonaliśmy też prace plastyczne, zobaczyliśmy film związany z życiem zwierząt , a na koniec pracowaliśmy przy komputerze, wykonując różne zadania związane z tym tematem.

Mimo brzydkiej pogody, zimna, deszczu, humory nam dopisywały.

Wiemy, że jest wiele ciekawych rzeczy do odkrycia. Może na kolejnych zajęciach dowiemy się więcej?

Wychowawczyni – Grażyna Kakiet