Ogólnopolska Zbiórka Książek „Zaczytani” dla dzieci i młodzieży przebywających w szpitalach, hospicjach i domach dziecka

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału we wspaniałej przygodzie. Zapraszamy do Zaczytanego świata, w którym zyskają Państwo niebywałą możliwość pomocy Małym Pacjentom w szpitalach oraz staną się Państwo współtwórcami największego w Polsce poruszenia społecznego promującego czytelnictwo.

Zwracamy się z prośbą do wzięcia udziału w Wielkiej Zbiórce Książek  dla dzieci i młodzieży , która odbędzie się  w 5 miastach: Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków i  Trójmiasto pod Patronatem Prezydentów  tych miast, Ministra Edukacji Narodowej oraz   Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w dniach 22.04 – 23.05.2016 r.

Proszę o zapoznanie się z Poradnikiem Zaczytanych, w którym znajdują się szczegóły dotyczące zbiórki książek oraz rejestracji Państwa placówki.

ZACZYTANI – oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych – to ogólnopolska kampania społeczna, dzięki której tworzymy biblioteki w szpitalach, domach dziecka, hospicjach oraz promujemy czytelnictwo.  Dzięki prowadzonym akcjom mali pacjenci mogą zapomnieć o chorobie. Poprzez działania własne,  zaangażowanie wydawnictw oraz osób prywatnych chcemy stale dostarczać książki do placówek leczniczych w całej Polsce. Kampanii Zaczytanych towarzyszy akcja edukacyjna promująca czytelnictwo. Podczas Wielkiej Zbiórki Książek wspólnie z mieszkańcami Zaczytanych Miast  chcemy zebrać wiele książek; otworzyć biblioteki Małego Pacjenta w szpitalach , przychodniach, domach dziecka i hospicjach. Przez miesiąc książki będą zbierały : przedszkola, szkoły, biblioteki, firmy, instytucje. Zaczytane sówki wraz z mieszkańcami wymienionych miast  zapakują zebrane książki, które zostaną wysłane do placówek medycznych. Do Komitetu Honorowego Zaczytanych dołączyli także: Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Biblioteka Narodowa, Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom, Business Centre Club. Ambasadorami akcji są m.in. Fundacja Wisławy Szymborskiej, Muzeum Narodowe w Krakowie,  Anna Dereszowska,  Małgorzata Ostrowska, Ewa Wachowicz, Ewa Mleczko,  Aldona Struzik, Michał Rusinek, Magdalena Zawadzka, Olga Frycz, Mikołaj Roznerski. Chcemy prowokować społeczne poruszenie, dzięki któremu zbierzemy najwięcej książek i zachęcimy do częstego zaglądania w karty książek.

Wielka Zbiórka Książek będzie wsparta miesięczną kampanią medialną pod Patronatem TVP Kultura, Polskie Radio, Agora.S.A

Wolontariusze Klubu Ośmiu z naszej szkoły będą w dniach 22.04-23.05.2016 prowadzili zbiórkę książek dla dzieci przebywających w placówkach medycznych i domach dziecka.

Prosimy o przynoszenie książek w dobrym stanie do biblioteki szkolnej.

Wolontariusze Klubu Ośmiu